Шта се доручкује широм света (Фото & Рецепти)

Знамо да вам није увек до кулинарисања у раним јутарњим сатима и да се идеје брзо истроше, зато смо завирили у кухиње других народа и преносимо вам шта једу људи широм света за доручак. 

доруцак-у-свету_1а

 

Приметно је да у европским земљама преовладавају тост, кроасани и друга пецива уз кафу, док су јаја на око и палачинке по свему судећи храна која спаја све крајеве света.

КАНАДА – Омиљени доручак Канађана су пиероги – куване, печене или пржене бесквасне кнедле, углавном пуњене кромпир пиреом, киселим купусом, млевеним месом, сиром или воћем. Пиероги су иначе врло популрни и у Пољској, Чешкој, Словачкој, Русији, Украјини, Литванији и другим земљама, а по изгледу су врло слични равиолима.

АУСТРАЛИЈА – Аустралијанци доручак базирају на популарном веџемајт намазу. У питању је смеђа паста од мешавине зачина и поврћа коју мажу на тост, а уз то једу и доста воћа.

ЈАПАН – Шта кажете на тофу потопљен у соја сос? То је веома распрострањен доручак у Јапану који се служи заједно са рибом и пиринчем. Супа мисо, поврће и омлет, такође су заступљени у доручку Јапанаца.

доруцак-у-свету_2

ИТАЛИЈА – Већина Италијана дан започиње еспресом и кроасаном са џемом или чоколадом. Да ли су Италијани сувише заузети за обилан доручак или се само чувају за велику пицу и пасту које их чекају за ручак, не знамо, али доручак обављају на путу до посла.

ШВЕДСКА – Доручак најчешће укључује шведску палачинку која изгледа као танка погача, пржена са обе стране. Углавном се служи са слатким воћним пуњењем. Сендвич са рибом, хладним јајима, сиром, мајонезом и поврћем, такође је популаран избор.

ПОЉСКА – Традиционални пољски доручак подразумева омлет прекривен колутовима кобасица, познатији као јајежница, а на тањиру се обично нађу и две палачинке од кромпира.

МАРОКО – Прва и најважнија ствар у мароканском доручку, али и свим осталим оброцима, јесте хлеб. Десетине врста хлеба. Јаја на око су такође нешто што у овој земљи обожавају на јутарњој трпези, али се она не служе као у Европи уз хрскаву сланину или кобасице. Уместо тога, обавезне су маслине, путер и козји сир. Друго, у Мароку нема доручка без неке врсте палачинки на столу, а омиљене су оне са гризом, познате под називом багир. То дефинитивно нису обичне палачинке, ни по изгледу, као ни по питању укуса. Оно што је јединствено код њих су рупе које се формирају чим тесто спустите на тигањ. То се дешава због квасца, али је потребно и да тесто буде танко. Мароканске палачинке од гриза се традиционално служе натопљене комбинацијом загрејаног путера и меда и одличан су спој. Можете их испробати уз наш рецепт.

марокански

Рецепт за багир

Помешајте 2 кашичице топле воде са 2½ кашичице активног сувог квасца и оставите на 10 минута док смеса не постане пенаста. У једној већој посуди помешајте 2½ шоље свенаменског брашна, 2½ шоље гриза, 3 кашичице прашка за пециво, 2 кашичице шећера и 1/2  кашичице соли. Добро промешати, па додати квасац и још 3½ шоље топле воде. Направите глатку смесу и оставите 30 минута у поклопљеној чинији. Ако је тесто превише густо, имајте у виду да се неће појавити рупе карактеристичне за ову палачинку.

Пећи на загрејаном и подмазаном тигању само са једне стране, око 3-4 минута док се на површини не формирају рупице (за једну палачинку је довољна 1/4 шоље теста). За надев растопите путер и мед и прелијте га преко палачинки.

ИСЛАНД – Традиционални доручак овде је прилагођен мрачним и хладним јутрима, па је уобичајено да се служи топло јело. То је углавном овсена каша посута браон шећером и сувим грожђем или орасима. И јутра у Србији су некад као створена за топлу овсену кашу.

ТАЈЛАНД – Јело које ћете пронаћи на готово свакој тезги је риба зачињена наном и комадићи свињетине у слатким зачинима са пиринчем. На Тајланду ћете приметити да се понуда за доручак не разликује много од оне за ручак или вечеру, али то није ни битно када је све одличног укуса.

доруцак-у-свету_3

НЕМАЧКА – Свеже испечен хлеб, кобасице, локални сиреви, путер и џем уз кафу или чај, уобичајена је храна коју Немци преферирају ујутру.

КОСТАРИКА – Гало Пинто је назив традиционалног доручка у овој земљи. Састоји се од црног пасуља, пиринча, киселог млека и кукурузних тортиља. На тањиру се често нађе и мало авокада или хладног меса.

ШПАНИЈА – Многи ресторани у Шпанији као главни доручак нуде француски багет са парадајзом – Пан а ла Цаталана. Можете га припремити и сами тако што ћете утрљати бели лук на француски багет и прекрити свежим парадајзом, затим прелити маслиновим уљем и посолити. На врх можете ставити сир, кобасицу или шунку. Велики број Шпанаца такође за доручак једе ћуросе (врста уштипака) које умачу у кафу или топлу чоколаду, као и тост са маргарином.

спанија

ШКОТСКА – Слично енглеском доручку, и Шкоти једу доста јаку храну на почетку дана. Поред пржене сланине, кобасица и пасуља, у склопу доручка се подразумевају и јаја на око припремљена на масти, као и сармице од јагњећих изнутрица (Хаггис): srcе, јетра и лој самлевени са луком и додатком зачина. Превише? Пређите на следећу земљу.

САД – Поред незаобилазних житарица и муслија у цеђеном соку од поморанџе, са којима велики број Американаца започиње дан, у типичан амерички доручак спадају и њихове чувене палачинке преливене јаворовим сирупом и посуте боровницама, уз које служе и неколико хрскавих комада сланине. Они који практикују тежу храну, често се опредељују за јаја на око, сланину и кромпир.

доруцак-у-свету_4

РУСИЈАОлади су омиљени доручак већине Руса. Мале дебеле палачинке праве се са јогуртом или кефиром, а послужују са киселом павлаком или у слаткој верзији са маслацем, медом и јабукама, као и бобичастим воћем.

Рецепт за руске палачинке са јогуртом

Растопите око 20 г маслаца (није обавезан, али када га ставите у тесто оно мање упије уља током пржења), наспите 1/2 л јогурта и сачекајте да се загреје. Склоните са ватре и додајте 2 јајета, 1/2 кашичице соде бикарбоне, шећер и со по укусу (ако желите слане, сервиране са преливом од павлаке, изоставите шећер), па мутите уз постепено додавање брашна док не добијете густину смесе за палачинке. Затим оставите да одстоји 5-10 минута. Две кашике уља наспите у тигањ и добро загрејте, па пеците са обе стране док не добију лепу боју. Пре сваког спуштања теста у тигањ, наспите по кашику уља. Главно код олади је да се оне не пеку као палачинке, него прже на уљу и знатно су дебље.

Осим разних прелива, и у тесто можете додавати суво грожђе, рендане јабуке, бундеву и др.