Prirodna nega lica: Najbolja biljna i eterična ulja prema tipu kože

Mešavine baznih i eteričnih ulja nude efikasna rešenja za brojne probleme sa kožom, a mnoga od njih su i veoma česti sastojci najluksuznijih preparata za negu. Dodatna prednost je i to što im efikasnost ne slabi ni nakon dugotrajnog korišćenja.

Zabluda je da su prirodna ulja rezervisana samo za suvu kožu, jer pružaju odličnu negu i masnoj koži, kao i pomoć u borbi sa problemima koji je prate.

Osim za masažu lica, biljna ulja možemo upotrebljavati i u kozmetičke svrhe, kao deo svakodnevne nege, samostalno ili uz dodatak raznih eteričnih ulja, čime se pojačava njihovo dejstvo. Koža će biti nahranjena, meka, odložićete pojavu starenja, a jedini uslov je da koristite organska ulja visokog kvaliteta: hladno ceđena, nerafinisana i bez hemijskih dodataka i konzervanasa.

Kombinacije biljnih i eteričnih ulja možete birati sami prema tipu kože, imajući pritom u vidu da se eterična ulja uobičajeno primenjuju u koncentracijama od 0,5% (za negu kože oko očiju) do 3% (za negu lica). Okvirno, to bi značilo da na 10 ml baznog ulja ide jedna kap eteričnog, ako se želi postići koncetracija od 0,5%.

Eterična ulja se gotovo nikada ne nanose nerazređena na kožu, zbog eventualnih oštećenja i nuspojava.

 

BILJNA ULJA
BADEMOVO ULJE

U velikoj meri je zastupljeno u kozmetičkim preparatima, ali i najčešće korišćeno bazno ulje za masažu lica i tela jer pogoduje svim tipovima kože. Ulje ploda badema omekšava iritiranu i suvu kožu, povećava sjaj kože i poboljšava njen celokupan izgled tako što je dubinski hrani i hidrira. Odlično je i za razna zapaljenja i upalne procese na koži, a trebale bi da ga izbegavaju samo osobe sklone alergijama na oraščaste plodove.

ulja-za-lice_2

ULJE LEŠNIKA

Izuzetno lekovito ulje koje prvenstveno ima dermalnu primenu. Dobra apsorpcija zahvaljujući kojoj ne ostavlja masne tragove na koži, samo je jedno od njegovih svojstava i razlog zašto je izbor broj jedan u nezi masne i mešovite kože sklone aknama. Podstiče cirkulaciju, jača zidove kapilara, tonira i zateže i povoljno deluje na kožu sa proširenim porama. Takođe ima i podmlađujući efekat na sve tipove kože, a u kozmetičkoj industriji je naročito cenjeno zbog zaštite koju pruža od UVA i UVB zračenja.

Procenjuje se da mu je prirodni SPF između 10 i 30.

ULJE AVOKADA

Spada u teža ulja i kada se koristi za masažu obično se meša sa lakšim, kao što je bademovo ulje, od koga je dvostruko skuplje. Ovo ulje sadrži vitamin E koji je skoro sam po sebi dovoljan za podmlađivanje suve kože. Pogodno je za svakodnevnu primenu u nezi suve, dehidrirane, slabo prokrvljene i zrele kože, ali takođe i kože sklone upalnim procesima, kao i u tretiranju ožiljaka. Osobe koje su osetljive na lateks mogu biti osetljive i na ulje avokada.

ULJE KOŠTICA KAJSIJE

Slične je teksture i boje kao bademovo ulje, ali dosta skuplje. Bogato je vitaminom E, što spada u kvalitet koji ovom ulju pruža nešto duži rok trajanja u odnosu na druga. Poput bademovog, i ulje koštica kajsije svi tipovi kože dobro upijaju, tako da ni na masnoj koži ne ostavlja dugotrajan osjećaj masnoće, lagano je i fino, te je dobra podloga drugim preparatima. Posebno se preporučuje za negu umorne, prerano ostarele i osetljive kože.

ulja ruže i koštica kajsije

ULJE RUŽE

Poznato ulje u anti­age industriji, kao i u nezi suve kože i kože sklone iritaciji i crvenilu, jer smanjuje upalne procese. Još jedno ulje koje pruža prirodnu zaštitu od UV zračenja i sadrži veliku koncentraciju vitamina E. Jedno je od onih koja se na tržištu često nalaze u rafinisanom obliku, ali na sreću tokom tog procesa nivo aktivnih sastojaka ne opada.

ULJE PŠENIČNIH KLICA

Ulje pšeničnih klica je najbolji prirodni izvor vitamina E, što ga čini izvanrednim za negu svih tipova kože. Posebno prija suvoj koži, preporučuje se za prevenciju starenja, dubinsku regeneraciju kože i lečenje iritacija. Može se koristiti čisto ili u mešavinama, a ne smeju ga koristiti samo osobe alergične na pšenicu. Procenjeni prirodni zaštitni faktor mu je SPF 20.

ARGANOVO ULJE

Poznato i kao marokansko ulje, jedno je od najstabilnijih ulja, a zbog visokog sadržaja vitamina E, posebno pogoduje suvoj, zreloj i borama sklonoj koži. Veoma je retko i dragoceno, jer je proces njegovog dobijanja dugotrajan i težak, a sprovodi se još uvek na tradicionalan način: arganovi oraščići se beru, razbijaju kamenom, zatim melju, a dobijena smeđa pasta se ručno gnječi kako bi se dobilo ulje. Za jednu litru arganovog ulja potrebno je oko 100 kg svežih plodova. I kod nas se može naći po nešto višoj ceni, ali je izuzetno vredno u nezi.

ORAHOVO ULJE

Bogato je vitaminima i mineralima, a preporučuje se u borbi protiv bora i za besprekoran izgled zrele kože. Iako je masnije strukture, njegovom redovnom primenom moguće je rešiti se finih linija i bora na licu. Prednosti orahovog ulja svakako su i njegova dostupnost i pristupačna cena.

eterična ulja za lice

ETERIČNA ULJA
EUKALIPTUS

Jedno je od najkorisnijih eteričnih ulja u nezi masne kože i kože sklone aknama. Potrebna je posebna opreznost prilikom doziranja zbog visokog sadržaja ketona.

BERGAMOT

Plod ukrštanja kruškolikog limuna i seviljske narandže – pomaže kod infekcija, čireva, herpesa, psorijaze, seboreje, ekcema, akni, masne, ali i suve, ispucale kože. Eterično ulje bergamota je fototoksično, pa se preporučuje oprez.

PAČULI

Podstiče regeneraciju kože, umiruje je i vlaži, pa se koristi za tretiranje ispucale, naborane, suve, upaljene, kao i masne kože sa proširenim porama. Pomaže takođe i kod akni, ožiljaka, opekotina, ekcema, gljivičnih infekcija.

ŽALFIJA

Reguliše proizvodnju sebuma, te je pogodno za negu svih tipova kože, a pogotovo suve, atrofirane kože, oslabljenog vezivnog tkiva. Veoma moćno eterično ulje, ali zbog visokog sadržaja ketona potreban je oprez. Zabranjeno je koristiti ga u trudnoći i tokom dojenja.

LIMUN

Prijatnog i svežeg mirisa, ima veoma široku primenu u kozmetičkoj industriji. Korisno je u nezi masne i aknozne kože, kao i kod rosacee, herpesa, bradavica.  Fototoksično je.

LIMUNOVA TRAVA

Snažan antiseptik. Skuplja proširene pore i doprinosi lepšem izgledu kože.

LAVANDA

Prija svim tipovima kože i veoma je rasprostranjeno u upotrebi. Umiruje i zaceljuje, a primenu nalazi kod akni, opekotina, rana, gljivičnih stanja, ekcema, psorijaze, dermatitisa.

ČAJEVAC

Eterično ulje koje se uz lavandu najčešće vezuje za aromaterapiju, snažnog je antivirusnog i antibakterijskog delovanja. Korisno je u tretiranju akni, čireva, gljivičnih oboljenja, herpesa, lišajeva, bradavica.