ПАПА тест и зашто је важан за жену

Рак грлића материце најчешће погађа младе жене у најлепшој доби – када планирају оснивање породице и трудноћу. Зато су редовне гинеколошке контроле, уз ПАПА тест, од непроцењиве важности за сваку жену у репродуктивном периоду.

ПАПА тест_1

Право време за први скрининг је након првог полног односа, а касније по препоруци лекара и у зависности од резултата. Неопходно је нагласити да ПАПА тест није дијагностички тест, и да се он ради код здравих жена које немају симптоме цервикалног карцинома. Сам поступак је једноставан, брз и безболан, а резултати у највећем броју случајева добри. Па и онда када су абнормални, углавном указују на дијагнозу занемарљивих промена грлића, док тек неколицина покаже премалигне промене, што управо и јесте највећа вредност ПАПА теста. У оним случајевима када налаз покаже присуство симптома цервикалног карцинома, следећи корак је дијагностички тест којим се болест искључује или потврђује.

ШТА НАМ ГОВОРИ КЛАСИФИКАЦИЈА

Неке земље и данас користе класификацију коју је предложио Папаниколау, а према којој се промене означавају нумеролошки:

Група И: Негативан налаз – нормалан

Група ИИ: Негативан налаз – упала

Група ИИИа: Лака дисплазија – одступање од нормалног изгледа, између нормалног и карцинома

Група ИИИб: Тешка дисплазија – могућ почетни карцином

Група ИВ: Сигуран почетни карцином

Група В: Узнапредовали карцином грлића материце

У Србији се данас примењује класификација према Бетезда систему, установљена 1988. године од стране Националног Института за карцином САД (у Бетезди), која укључује описну диференцијалну цитолошку дијагнозу и према којој налаз може бити:

  1. Унутар нормалних граница – Нема абнормалних ћелија у цитолошком брису
  2. Бенигне ћелијске промене – Налаз сличан претходном, унутар нормалних граница, уз могућу благу упалу
  3. АСЦУС – атипичне сквамозне ћелије неодређеног значаја – дефинишу се као ћелијске абнормалности које су израженије у односу на реактивне промене, а блаже него код  сквамозних интраепителних лезија. Уколико имате налаз АСЦУС, ваш доктор вам може препоручити да поновите ПАПА тест за 3-6 месеци, да би се видело да ли су абнормалне ћелије ишчезле или не.
  4. Л-СИЛ – сквамозна интраепителна неоплазија ниског степена – одговара благој дисплазији, тј. ЦИН 1 на ткиву. Као и код граничних промена, Л-СИЛ најчешће нестане спонтано и не захтева никакав третман. Код неких жена, међутим, абнормалне ћелије неће нестати или ће се погоршати, па ће у том случају бити потребан одређени третман.
  5. Х-СИЛ – сквамозна интраепителна неоплазија високог степена – одговара умерено тешкој (ЦИН 2) и тешкој (ЦИН 3) дисплазији на ткивном узорку и значи да су у брису нађене ћелије које упућују да је присутна нека промена тежег степена. Уколико имате Х-СИЛ, то још увек не значи да имате рак, али ове абнормалне ћелије неће ишчезнути саме од себе и захтевају одређени третман.
  6. Карцином грлића материце

папа тест

 

АКО СУ НАЛАЗИ ЛОШИ

Када налаз ПАПА теста указује на одступање од нормале, патолог може да препозна да се ради о промени, али не може да постави дијагнозу, па се пацијенткиња упућује на даљу дијагностику.

Колпоскопија

Метода прегледа видљивог дела грлића под увеличавајућим апаратом – колпоскопом. Омогућава да се уоче промене које нису видљиве голим оком, а које указују на промене ћелија грлића материце и на места са којих је потребно узети исечак за биопсију.

Биопсија

Уколико се на колпоскопији примети било шта абнормално, лекар ће узети мали узорак ткива са измењеног подручја, јер премалигне промене једино биопсијом могу бити дијагностиковане. Узорак ткива се шаље на патохистолошки преглед, а добијени налази одређују даљи третман пацијенткиње.