Менструални циклус: Шта је нормално, а шта није

Добар део животног века једне жене пропраћен је менструацијом, тачније, око четири деценије, а да заправо никада до краја нисмо спремне за њу. Оно ишчекивање добро познатог бола који је прати, увек присутна нелагода, али и стрепња да ли је све у реду ако је она обилнија него иначе, ако је другачије боје, траје краће или дуже…  

 

Шта спада у нормалне пропратне појаве менструације, а шта је разлог да се обратите свом гинекологу, откривамо у наставку.

 

менструални циклус

 

На почетку је важно нагласити да менструација, као једна природна појава, не би требала да омета ваше уобичајено функционисање. Око 90 одсто жена има благе симптоме, док само 10-20 одсто њих има менструације праћене симптомима који ометају уобичајене активности.

 

Шта је нормалан бол?

Умерени менструални болови нису разлог за бригу, јер њих изазива грчење материце, међутим, интезивни болови могу да указују на ендометриозу – често обољење у репродуктивном добу жене. Реч је о болести код које се слузница материце, за коју је нормално да се налази само унутар ње, налази изван материце. Најчешће прираста за јајоводе, зидове мале карлице и трбушну марамицу, а с обзиром да је ткиво слузнице материце (иако усађено на погрешном месту), оно реагује на исте хормоне као и када је смештено у материци, па током менструалног циклуса може крварити, често узрокујући грчеве, бол, иритацију, па и стварање ожиљкастог ткива. Дијагностикује се гинеколошким и ултразвучним прегледом, зато је важно обратити се лекару у случају јаких менструалних болова.

 

Главобоља, притисак у глави и грудима, као и блага вртоглавица, спадају у нормалне симптоме.

 

Што се тиче менструација које нису пропраћене болом, а подједнако изазивају забринутост код жена, оне су такође нормална појава. Познато је да жене ни порођај не доживљавају исто: једне га описују кроз неподношљиве болове, а за друге то није страшно искуство. Када менструација пролази без болова, то је знак да медијатори блокирају грчење мишића. Ово је такође уобичајено и код физички активних жена, јер рекреација појачава циркулацију, али помаже и да се ослободи ендрофин који подиже границу издржљивости на бол.

 

менструални циклус

 

Појава крвног угрушка

Угрушци се увек појављују као знак обилне менструације. Није страшно ако се појаве некад, али ако се то понавља из месеца у месец, а менструације су вам обилне и трају дуже од седам дана, требали бисте да се јавите лекару. Проблем могу бити миоми, полипи на слузници материце, циста на јајницима, поремећај коагулације итд.

 

Промена боје

Боја крварења зависи од количине крви у материци. Када се у њој накупи много крви пре почетка менструације, то ће довести до тамније боје. Кад је крв свежа, она је и светла. Жене некада брину због ових промена у боји, али нема разлога за забринутост јер боја није показатељ никаквог здравственог проблема.

 

Једино на шта бисте требале да обратите пажњу је количина крварења.