Kulič: tradicionalni ruski kolač na vašoj prazničnoj trpezi

Dok je farbanje jaja u crvenu boju običaj koji je zastupljen kod svih hrišćanskih naroda, priprema jela vezanih za praznik Hristovog Vaskrsenja je svuda pomalo drugačija i jedinstvena. Tako nam je pažnju privukao i ruski kulič – slatki kvasni hleb u obliku cilindra.

 

HLEB PREPUN SIMBOLIKE

Ovakav cilindričan oblik visoke prosfore je najčešći, pa se peče u specijalnim dubokim kalupima. Običaj je da se mesi na Veliki četvrtak i tada se namenjuje živima i mrtvima, a pred sam Vaskrs, na Veliku subotu, osvećuje se. Osvećen kulič simbolizuje Vaskrsenje i pobedu Isusa Hrista nad smrću. Domaćica obično pravi više hlepčića i namenjuje ih za blagostanje i zdravlje sebi, članovima porodice, pa čak i domaćim životinjama.

Kulič je na vaskršnjoj trpezi Rusa nezaobilazan i jede se uz molitvu za vaskršnji doručak, a tradicionalno se pravi od kvalitetnog brašna i uz dodatak ječmenog slada, zatim putera, jaja, mleka i obavezno kvasca, jer on simbolizuje prelazak sa Starog (u starozavetna vremena se mesio presan beskvasi hleb), na Novi zavet. Kvasni hleb ima svojstvo da raste, i kao takav predstavlja simbol života, tj. samog Hrista.

Od začina se najčešće koriste vanila, šafran, muskatni orah, kurkuma, a na kraju se obavezno dodaju kandirano voće i suvo grožđe.

Mi vam donosimo recept za ovaj slatki vaskršnji hleb koji može ukrasiti i vašu prazničnu trpezu, što će posebno obradovati najmlađe.

ruski kulič

Foto: delo-vcusa.ru

 

RECEPT ZA KULIČ –  TRADICIONALNI VASKRŠNJI HLEB

Najpre 100 g mešanog kandiranog voća i suvog grožđa potopite u vodu kojoj ste dodali 3 kašike konjaka, pa ostavite da u njoj odstoji oko 10 minuta. Nakon tog vremena ga izvadite na papirni ubrus i prosušire.

Sada pripremite 170 g putera i ostavite ga da omekša na sobnoj temperaturi. Za to vreme u jednoj većoj posudi pomešajte 500 g finog prosejanog belog brašna, prstohvat soli, 1/2 kesice kurkume koja će testu dati prirodnu žutu boju, 100 g šećera, 1 vanilin šećer i 1 kesicu suvog praška (12 g). Zatim u 1,5 dl toplog mleka rastvorite 200 g ječmenog slada i ostravite da se smlači.

U pripremljenoj smeši od brašna napravite udubljenje u koje ćete razbiti dva jajeta, pa uz dodavanje mlakog mleka sa ječmenim sladom zamesiti testo, uz postepeno dodavanje putera, vodeći pritom računa da se dobro sjedini sa testom.

Po potrebi možete dodati još brašna, ali da količina ne pređe 100-150 g. Na kraju testu dodati kandirano voće i suvo grožđe, prebaciti ga na pobrašnjenu podlogu i mesiti još oko 5 minuta. Kada ste dobili testo meke i glatke strukture, vratiti ga u posudu, prekriti providnom folijom i kuhinjskom krpom, pa ostaviti oko 50 minuta da naraste.

Nakon toga testo podelite na tri dela različite veličine, oblikujte ga rukama i stavite u posude ili kalupe u kojima će se peći (potrebno je da budu različitih veličina), koje ste prethodno obložili pek-papirom. Rusi kulič peku u uzanim i dubokim posudama.

Ponovo ga ostavite da prekriveno odstoji oko 30 minuta, pa u rerni koju ste zagrejali na 180°C kulič pecite 40-50 minuta (u zavisnosti od rerne i količine testa). Nakon vađenja, kolač pažljivo izvadite iz kalupa i ostavite da se prohladi, a zatim ga možete prelivati sa belom šećernom glazurom i dekorisati po želji – jestivim mrvicama, žele bombonama, šećernim cvetićima… Kako se glazura od šećera brzo steže, potrudite se da budete brzi sa ukrašavanjem.

 

ŠEĆERNA GLAZURA

Na šporetu rastopite 250 šećera u 150 ml vode, pa kada proključa nastavite sa kuvanjem 7-8 minuta. Nakon toga sklonite sa vatre i odmah prebacite šerpu u kojoj se kuvala u drugu šerpu sa hladnom vodom. Dodajte 4 kašike soka od ceđenog limuna i energično mešajte dok masa ne postane bela.

NAPRAVITE TEST

Pre skidanja glazure sa vatre, uverite se da je zaista gotova. Čistu kašiku umočite u hladnu vodu i zahvatite sa njom malo sirupa koji ćete sipati na tanjir. Ako se brzo steže – glazura je spremna.

 

VARIJACIJE RECEPTA

Kao i za svako jelo, i za kulič postoje razne varijacije originalnog recepta, a najčešće se odnose na začine i glazuru. Ako vam se ovakav način pripreme glazure čini komplikovanim, predlažemo da pogledate video prilog sa malo izmenjenom varijantom koja se ne kuva, a za koju će vam biti potrebni mikser, belance, malo soli i šećer u prahu. „Restoranska“ verzija kuliča, ali nama i ovako deluje veoma ukusno.