Интуиција или: Кад изнајмиш гаражу „лузерима“, а они промене свет

Јутро у коме нема наговештаја да ћу за сат времена упловити у предузетничке воде и битно изменити свој животни пут. Слушала сам много пута о томе да људи када започињу приватан посао недељама и месецима не могу да спавају. Анализирају, праве план, стављају на папир шта би све могло да крене по злу… У овом мом случају – ништа од наведеног.

Зове ме клијент који се тада оглашавао у једном високотиражном недељнику, по принципу, „идемо у овом броју, а за даље ћемо видети“:

– Потписао бих шестомесечни уговор са овим твојима, хајде провери колики би ми попуст дали на К4 (последња корица и најскупља позиција у магазину).

Бинго! Немам много времена за размишљање, ово је једна од оних ситуација које се решавају у тренутку – мој клијент ће потписати вредан уговор са издавачем чији сам спољни сарадник за маркетинг или ће га потписати са мном. Пратим чудан осећај у стомаку:

– Колико Вам се жури? Отишла бих да поднесем захтев за регистрацију агенције, а цео процес би могао да потраје две-три недеље. Наравно, ако Вам је у реду да уговор потпишете са агенцијом?“

– Креће нам сезона, гледај да то завршиш што пре.

интуиција

Журим. На путу до Општине смишљам име за агенцију (признајем, раније сам већ размишљала о томе), зовем директора маркетинга да га обавестим о својој одлуци и добијам од њега ветар у леђа. Иии… Коначно почињем да размишљам онако како би рационални људи размишљали пре доношења одлуке: Шест месеци. К4. Па то је одлично! Довољно да сваког месеца покријем трошкове и останем на позитивном салду, плус, довољно времена за проналазак нових клијената.

РЕЗУЛТАТ НЕЋЕ УВЕК БИТИ „ГООГЛЕ“, АЛИ УВЕК ЋЕТЕ БИТИ НА ДОБИТКУ 

Истини за вољу, никакве тектонске промене се нису догодиле у свету маркетинга због одлуке коју сам донела стомаком, али се убрзо испоставило да је моја интуиција одрадила добар посао за мене. Да ли бих отворила фирму да сам имала довољно времена за размишљање и за консултације са неким стручњаком, другим предузетницима, родитељима, пријатељима…? Вероватно не.

Много размишљања води у несигурност, несигурност у страх, а страх у неуспех.

Сузан Војчицки, извршна директорка YоуТубе-а који је у власништву компаније Гоогле, у једном интервјуу је рекла како је изнајмљивање гараже двојици пријатеља најбоља одлука коју је донела у животу. Наравно да тада није ни сањала да ће из њене гараже изаћи технолошки гигант какав је Гоогле, нису то знали ни његови оснивачи, али следила је свој унутрашњи глас и зато је данас на Форбсовој листи најмоћнијих жена.

гоогле гаража

КАКО ИЗВУЋИ НАЈБОЉЕ ИЗ „НЕСВЕСНОГ ЗНАЊА“

Интуиција је знање којег нисмо свесни, али нам постаје доступно онда када затреба, рецимо, када брзо морамо да донесемо неку одлуку.

Наш мозаг складишти невероватну количину тренутака које смо доживели, као и утисака и искустава које смо током њих стекли. Можда ће нам се учинити да смо без размишљања одбили нечију помоћ, али мозгу је требао 200-ти део секунде да намеру те особе препозна као неискрену и ми смо одреаговали у складу са тим. Осећамо да нешто није у реду, али нисмо у стању да то дефинишемо.

Развијањем и праћењем интуиције можете себе поштедети бројних погрешних одлука: од избора животног партнера до тога да као суоснивач Аппле-а након само две недеље одустанете, продате својих 10% удела за 800 долара и приде се одрекнете свих власничких права (Роналд Вејн дефинитивно није марио за „стомачне осећаје“).

Добре одлуке су оне које долазе лако

Када се осећате добро и неописиво спокојно, када немате онај осећај да вас је неко натерао на нешто, када нема унутрашњих сукоба, значи да сте на прагу здраве одлуке. Рационалним одлучивањем се можемо руководити само у ситуацијама које су јасне и где баратамо конкретним чињеницама (нпр. када бирамо интернет провајдера или нови лежај), али када треба да донесемо велике животне одлуке, интуиција игра много значајнију улогу, а правило је: што је ствар о којој одлучујете важнија – мање размишљајте и анализирајте.

Не игноришите физичке сензације

Нервни систем стомака је толико моћан да може деловати потпуно независно од мозга, а слушање тих суптилних сигнала које нам шаље је кључно за вежбање интуитивног чула. То може бити горући осећај у желуцу, изненадан туп бол или необјашњив немир када треба да потпишете неки важан документ, уђете у партнерство, пређете улицу на семафору или седнете са неким у ауто. Не игноришите их.

Преусмерите мисли

“Једном када сте развили стручност у одређеној области, када сте направили потребне грешке, важно је да верујете својим емоцијама када доносите одлуке у тој области.” (Џона Лерер)

Можете бити много добри у нечему, а да вас налет рационалних мисли поколеба. Преиспитивање је у реду ако сте почетник, тада је усредсређеност на оно што радите пожељна и може вам бити само од користи, али сигурно сте много пута чули да код најуспешнијих људи на свету интуиција временом преузима вођство. Зато следећи пут када се нађете у искушењу да преиспитујете своје вештине или да превише размишљате о томе како ћете урадити нешто што сте већ много пута до тада радили, преусмерите мисли на нешто споредно (певушите омиљену песму) и ослободите пут својој интуицији.

 

јасна урошевић