Дневник главобоље: Откријте шта је изазива и победите је

Мигрену је немогуће излечити, али је могуће открити које активности или храна доводе до њених учесталих јављања. Заобилажењем тих „окидача“ поштедећете себе онога што вам нарушава квалитет живота.

У томе ће вам помоћи вођење дневника главобоље. Будите истрајни најмање два месеца, а након тога ћете са приличном прецизношћу моћи да утврдите по ком обрасцу се главобоље јављају и знати у ком правцу даље да делујете.

дневник главобоље

За почетак, сваки пут када добијете напад мигрене покушајте да се сетите свега што сте у последњих 24 сата радили, јели и пили (а нисте и претходних дана), узимајући у обзир и евентуалну наглу промену времена, неиспаваност или много сати сна, стрес коме сте данима изложени и сл.

Ово су питања на која би дневник главобоље требао да вам одговори:

1. Када су главобоље почеле да се јављају? У које доба дана? Колико трају? Да ли се јављају радним данима или током викенда?
2. Колико су учестале?
3. У ком делу главе се јавља бол и да ли се јавља само у једној половини – левој или десној?
4. Које речи најбоље описују бол: бубњање, пулсирање, пробадање, стезање, притисак?
5. Да ли су главобоље повезане са менструалним циклусом?
6. Шта су „окидачи“ за вашу главобољу: одређена врста хране (вино, сиреви типа трапист, гауда, едамер, кафа, алкохол), физичка активност, јака светлост, јаки мириси, бука, дим, стрес, недовољно сна или превише сна, нагле промене времена…
7. Да ли непосредно пре главобоље или током главобоље имате било какве пратеће симптоме: светлуцање или треперење пред очима, сужено видно поље или појава „рупе“ у видном пољу, обојене таласасте линије или тачкице у видном пољу, мучнину, повраћање, трњење прстију или лица и др?

Можда сте мислили да само нагле промене времена, стрес и неиспаванаст утичу на напад мигрене, али и храна може да доведе до напада или да појача интензитет бола.

дневник главобоље - вино, сиреви, чоколада, месне прерађевине као окидачи

ТИРАМИН

Особе које имају честе главобоље на првом месту треба да избегавају конзумирање црног вина, чоколаде и ферментисаних сирева, јер симптоми мигрене се интензивирају уколико конзумирате ове намирнице. За то је одговорана тирамин, дериват природних амино-киселина који настаје након распада протеина. Стручњаци тврде да код осетљивих људи тирамин узрокује пораст крвног притиска, а он главобољу. Ово једињење садрже још и црно грожђе, пиво, кисели купус, соја сос, квасац и бројни адитиви. Сиреви који садрже највише тирамина су буђави, стари чедар, моцарела, фета, пармезан и горгонзола.

НИТРАТИ

Такође је важно знати да су салама, виршле, шунка, сланина и остале месне прерађевине и сухомеснати производи на списку потенцијалних изазивача главобоље. За то су одговорни нитрати које ови производи садрже, а који се додају како би се спречило њихово кварење и очувала боја меса. Покушајте да потпуно елиминишете ове намирнице из исхране и пратите да ли су се ваше мигрене проредиле.

КОФЕИН

Ко би рекао?! А веровали смо да нас кафа ослобађа главобоље и посезали за омиљеним напитком чим осетимо њене прве знаке. Истина је, међутим, да кафа заиста привремено може да ублажи бол у глави тако што ће сузити проширене крвне судове, али овај ефекат траје кратко, након чега она покреће супротан процес. Наиме, када дејство кофеина прође, крвни судови се још више шире и пулсирајућа главобоља постаје јача. Ако сте кафопија, обавезно пратите да ли су ваше мигрене повезане са том навиком.

дневник главобоље - кофеин

АСПАРТАМ

Обратите пажњу на производе који носе ознаку „без шећера“, јер углавном садрже вештачке заслађиваче међу којима је и аспартам. Стручњаци тврде да овај вештачки заслађивач има значајног удела у јављању више врста главобоља, укључујући и мигрену. Не зна се тачно зашто аспартам изазива главобољу, али је чињеница да ће се симптоми мигрене појачати код особа које су јој иначе склоне.