Рушимо митове о храни: Најчешће фразе о томе шта је здраво, а шта „убија“

Шта је истина, а шта мит у мору фраза о здравој исхрани, о храни која гоји, о оној која помаже да смршате, да, не дај Боже, добијете задњицу као Ким Кардашијан или да живите 100 година („Пијте ово свако јутро и доживећете стоту!“). :/ 

Док су неке тврдње заиста тачне, има и оних других које годинама слушамо као некакву нутриционистичку мантру, а заправо је потпуно супротно, те смо решили да им станемо на пут. Крећемо од „омиљеног“ нам мита.

митови о храни - јабука

„КАДА ОСЕТИТЕ ГЛАД, ПОЈЕДИТЕ ЈЕДНУ ЈАБУКУ“

Пре бисмо рекли: Ово може да вас убије! Није нам јасно због чега се ова мантра одомаћила међу саветницима за исхрану и дијете, али када осетите глад – једите нешто конкретно. Воће, а поготово јабуке, једна су од најгорих намирница за којом бисте могли посегнути када сте гладни. Јабука на празан желудац не само да вас неће заситити, него ће и појачати осећај глади.

„НЕ ЈЕДИ ТАКО ЉУТО, ТО НИЈЕ ЗДРАВО!“

Љуте намирнице се не користе само у кулинарству, него и у модерној медицини. Љуто повећава енергију и јача имунитет, убрзава циркулацију, ублажава болове и ефикасно се бори против инфекција у телу, а 2006. године су објављени и резултати истраживања којима је потврђено да капсаицин, материја која плоду даје љутину, покреће самоуништавање ћелија рака простате. Међу најздравије намирнице на свету спада љута папричица (нарочито сорте чили, јалапено и хабанеро), а у стопу је прате и други љути плодови попут белог и црног лука, ђумбира и рена.

У оквиру ове заблуде је и теза да се од љутог добија чир на желуцу, што не само да није тачно, него је потврђено и да љуте папричице спречавају настанак чирева тиме што подстичу стварање заштитних желудачних сокова. Ако томе додамо и да љута храна подстиче топљење масних наслага, имамо адут више да следећи пут одговоримо ономе ко нас опомене да претерујемо.

„ВИТАМИН Ц = ЛИМУН“

Како другачије зими сачувати имунитет, него цеђеном лимунадом. У нашем народу је лимун синоним за витамин Ц, али ово је само још једна од заблуда. Не зато што га не садржи, напротив, него зато што је неоправдано добио толику популарност. Из цуга вам можемо набројати барем десет намирница које имају више витамина Ц: Топ три извора витамина Ц су боровница, шипак и першунов лист, затим киви, црвена и жута паприка, кисели купус, броколи, кељ, црна рибизла, јагоде…

„БОЛИ МЕ ГЛАВА, МОРАМ ДА ПОПИЈЕМ КАФУ“

Ово је мит који нам нису наметнули други, него ми сами. И не умишљамо, глава нас заиста боли ако не попијемо своју дневну дозу кафе, а врло је извесно и да ћемо се осећати поспано и уморно, чак и ако смо се добро наспавали. Реч је о типичним симптомима зависности, јер се током ноћи или дужег периода неузимања кафе тело чисти од кофеина, а резултат тога су умор и бол. Наравно, ви ћете се привремено решити главобоље након што попијете шољицу кафе, јер кофеин сужава крвне судове и блокира деловање аденозина, хемикалије у мозгу која изазива умор и поспаност, али након пар сати тело преплави блокирани аденозин и почињу симптоми кризе, на првом месту малаксалост и још јача главобоља.

митови о храни - кафа и главобоља

„СЛАНИНА ЈЕ НЕЗДРАВА И ГОЈИ“

Једном за свагда: Сланина нити је нездрава, нити гоји – напротив, помаже код смањења телесне тежине. Засићене масти које се налазе у њој пружају већи осећај ситости и дају енергију, за разлику од хране богате угљеним хидратима. Зато, чак и ако сте на дијети, слободно једите сланину за доручак, али имајте у виду да говоримо о домаћој сланини, не индустријској која је пуна нитрата.

Што се тиче њеног здравственог аспекта и довођења у везу са холестеролом, довољно је рећи да домаћа сланина садржи само два одсто „лоших масти“, док „добрих масти“ има чак три пута више него морски плодови. Изненађени?