Када си тако паметан, зашто ниси богат? За успех важнија личност од интелигенције

Колико су наша личност и карактер важни, а некада и пресудни, потврђује резултат недавне студије према коме личност има већи утицај на професионални успех него интелигенција.

У којој сте групи – оној коју овај податак радује или забрињава? У наставку говоримо о томе да ли је људима са „лошом подлогом“ запечаћена судбина, на чему се заснива развој личности, шта нам тај процес доноси и које активности нам помажу да извучемо оно најбоље из себе.

 

развој личности

Фото: Лоокстудио

 

ДА ЛИ СМО ВЕЋ ФОРМИРАНЕ ЛИЧНОСТИ ИЛИ ТАЈ ПРОЦЕС ТРАЈЕ ДОЖИВОТНО?

Наука је сагласна да је личност оно што обликује нашу индивидуалност, али када је у питању развој личности, теорије и мишљења се разликују. На биолошкој основи, која нам је дата рођењем, личност се мења и развија под утицајем социјалних фактора: породице – као најважнијег чиниоца, школе, вршњака, затим културе, друштвеног система итд.

Активност појединца је оно што се често наводи као трећи фактор развоја личности, али не постоји усаглашеност око теорије доживотног развоја. Наиме, познато је да је творац психоанализе Сигмунд Фројд заступао тезу по којој се најважније основе личности формирају до пете године живота, па му се често замерало да је таквим схватањима човека ставио у беспомоћан положај из кога, вођен унутрашњим силама, он практично и нема никакав утицај на свој животни пут.

То је прилично песимистично, али ако одлучимо да прихватимо теорију по којој је личност и у одраслом добу могуће мењати у извесној мери, онда је потребно фокусирати се на оно што је већ у нама и то даље развијати.

 

ТРИ СТУБА РАЗВОЈА ЛИЧНОСТИ

Ако сте се до сада више уздали у своју интелигенцију него личност, не брините, она је и даље важна. Особа чији је ИQ 80 неће моћи да обавља послове које особа са ИQ-ом 130 обавља са лакоћом. Међутим, оно на шта жели да нам укаже Џејмс Хекман, један од истраживача у поменутој студији америчке Националне академије наука (НАС), јесте да многи интелигентни људи не успевају да се пробију на тржишту рада, само из разлога што им недостају неке социјалне вештине.

Можда сте се и сами нашли у прилици да вас неко од познаника пита како је могуће да ви тако паметни нисте успели да изградите успешну каријеру. Одговор је да нисте довољно, или можда уопште, радили на развоју своје личности, ослањајући се искључиво на сирову интелигенцију која у пословном свету није довољна за успех.

Развој личности је део сазревања нашег карактера, па иако су неке личне особине статичне или тешко променљиве, ми их непрекидним радом на себи можемо обликовати. Тај рад није увек угодан, а за постизање резултата требаће нам три стуба:

  • САМОПОЗНАВАЊЕ – Свест о томе ко сте, шта вас карактерише, по чему сте јединствени, шта су ваши таленти, какав вам је темперамент, шта вас чини снажним и слабим… Практично све оно што је део вас и вашег карактера од рођења до данас. Популарни тестови личности су веома корисни, али и искрено мишљење блиског окружења. Важно је само да ову анализу урадите без икаквог вредновања – објективно и трезвено.
  • САМОПРИХВАТАЊЕ – Ово звучи помало контрадикторно, јер развој личности не прихвата статус кво. Ипак, пре него што започнемо процес промене веома је важно да волимо и прихватимо тренутну верзију себе. Циљ промене није да постанете неко други, него да добијете најбољу верзију себе користећи оно што је већ у вама. Они који то не учине, суочиће се са механизмом самоодбране.
  • САМОТРАНСФОРМАЦИЈА – Овде почиње стварни развој, а од пресудног значаја је имати конкретан циљ, односно имати на уму у ком правцу желите да се ваша личност развија. Сам процес промене захтева снажну вољу, храброст и дисциплину, јер је потребно неколико недеља, па и месеци док приметите прве разлике у свом понашању и досадашњим навикама.

Наравно, сва три стуба условљавају један други.

 

РАЗВОЈ ЛИЧНОСТИ НИЈЕ БЕЗБОЛАН

Немачки канцелар Хелмут Шмит био је познат прагматичар и реалиста, па његова цинична изјава да би онај ко има визије требао да посети лекара, има своје упориште. Међутим, за развој личности ипак нам је потребна та визија, односно нека идеална слика себе у границама наших могућности. Шта то значи? Значи да слика коју стварамо о себи у будућности мора бити реална. Не можете од каменог блока величине два кубна метра исклесати лопту пречника пет метара.

Развој личности није процес који чини чуда и претвара нас у неког другог, зато увек са собом носи болне спознаје и „нежељене ефекте“:

  • Упознаћете тамне стране своје личности.
  • Открићете своје личне границе.
  • Наилазићете на одбацивање.
  • Можда ћете изгубити неке пријатеље који не раде на себи.
  • Стећи ћете веће самопоштовање, али ћете постати и тежи другим људима који то не препознају као вредност.

 

КАКО ИСКОРИСТИТИ ЛИЧНИ ПОТЕНЦИЈАЛ? 

Након толико теорије, коначно долазимо и до праксе. Када сте урадили скенер своје личности, одредили своје могућности и циљ коме тежите, време је да напустите зону комфора и ускочите у базен изазова. Ево неких добрих прилика за то:

  • ПРОЈЕКТНИ РАД – Било пословни или приватни, рад на пројектима је идеалан начин да развијате своју личност. Пројекти готово никада немају линеарну путању, па ћете радећи на њима научити да управљате стресом и личним фрустрацијама, да решавате сукобе, да у непредвиђеним ситуацијама реагујете брзо итд. Укратко, растете заједно са пројектом и развијате вештине које ће вам сутра бити од помоћи у решавању других животних проблема.
  • ВОЛОНТЕРСКИ РАД – Волонтирање је хумана активност и сама по себи је добра, али у исто време носи и ризик експлоатације. То значи да ћете добити прилику да научите када и где треба да поставите границу, да кажете „не“ и да самостално управљате својим временом.
  • ХОБИ И СПОРТСКА АКТИВНОСТ – Не мора то бити такмичарски спорт, довољно је што ћете себи поставити циљеве и бити у прилици да мерите свој напредак. Научићете шта вас мотивише и даје вам снагу, а шта не, да издржите када је тешко, да ментално останете јаки и онда када губите или не постижете жељене резултате. Дакле, кроз овакав вид активности тренирате своју издржљивост, самоконтролу, мотивацију и одбацујете фрустрације.
  • МЕЂУНАРОДНО ИСКУСТВО – Сваки додир са другом културом и друштвеном средином је драгоцен за развој личности. Таква врста искуства од нас захтева много, али много и даје. Не само што ћете бити принуђени на флексибилност, која је у пословном свету једна од најцењенијих особина, него ћете вежбати и своју толеранцију и учити како да прихватите другачији начин рада и размишљања.

Након једног периода у коме ћете забележити брзи напредак, очекујте рецидив. То је нормално. Пожелећете да одустанете и да се вратите старим навикама, али издржите тај мали пад, јер само кроз понављање се усваја навика. Пракса, пракса и пракса, док стари образац понашања у потпуности не замените новим.

Упамтите, зрелу личност карактеришу ментална снага, вештина решавања проблема и управљања кризом, али и висок степен задовољства сопственим животом. Стога, развој личности не доприноси само напретку у каријери, него свим областима живота.