Природна нега лица: Најбоља биљна и етерична уља према типу коже

Мешавине базних и етеричних уља нуде ефикасна решења за бројне проблеме са кожом, а многа од њих су и веома чести састојци најлуксузнијих препарата за негу. Додатна предност је и то што им ефикасност не слаби ни након дуготрајног коришћења.

Заблуда је да су природна уља резервисана само за суву кожу, јер пружају одличну негу и масној кожи, као и помоћ у борби са проблемима који је прате.

Осим за масажу лица, биљна уља можемо употребљавати и у козметичке сврхе, као део свакодневне неге, самостално или уз додатак разних етеричних уља, чиме се појачава њихово дејство. Кожа ће бити нахрањена, мека, одложићете појаву старења, а једини услов је да користите органска уља високог квалитета: хладно цеђена, нерафинисана и без хемијских додатака и конзерванаса.

Комбинације биљних и етеричних уља можете бирати сами према типу коже, имајући притом у виду да се етерична уља уобичајено примењују у концентрацијама од 0,5% (за негу коже око очију) до 3% (за негу лица). Оквирно, то би значило да на 10 мл базног уља иде једна кап етеричног, ако се жели постићи концетрација од 0,5%.

Етерична уља се готово никада не наносе неразређена на кожу, због евентуалних оштећења и нуспојава.

 

БИЉНА УЉА
БАДЕМОВО УЉЕ

У великој мери је заступљено у козметичким препаратима, али и најчешће коришћено базно уље за масажу лица и тела јер погодује свим типовима коже. Уље плода бадема омекшава иритирану и суву кожу, повећава сјај коже и побољшава њен целокупан изглед тако што је дубински храни и хидрира. Одлично је и за разна запаљења и упалне процесе на кожи, а требале би да га избегавају само особе склоне алергијама на орашчасте плодове.

уља-за-лице_2

УЉЕ ЛЕШНИКА

Изузетно лековито уље које првенствено има дермалну примену. Добра апсорпција захваљујући којој не оставља масне трагове на кожи, само је једно од његових својстава и разлог зашто је избор број један у нези масне и мешовите коже склоне акнама. Подстиче циркулацију, јача зидове капилара, тонира и затеже и повољно делује на кожу са проширеним порама. Такође има и подмлађујући ефекат на све типове коже, а у козметичкој индустрији је нарочито цењено због заштите коју пружа од УВА и УВБ зрачења.

Процењује се да му је природни СПФ између 10 и 30.

УЉЕ АВОКАДА

Спада у тежа уља и када се користи за масажу обично се меша са лакшим, као што је бадемово уље, од кога је двоструко скупље. Ово уље садржи витамин Е који је скоро сам по себи довољан за подмлађивање суве коже. Погодно је за свакодневну примену у нези суве, дехидриране, слабо прокрвљене и зреле коже, али такође и коже склоне упалним процесима, као и у третирању ожиљака. Особе које су осетљиве на латекс могу бити осетљиве и на уље авокада.

УЉЕ КОШТИЦА КАЈСИЈЕ

Сличне је текстуре и боје као бадемово уље, али доста скупље. Богато је витамином Е, што спада у квалитет који овом уљу пружа нешто дужи рок трајања у односу на друга. Попут бадемовог, и уље коштица кајсије сви типови коже добро упијају, тако да ни на масној кожи не оставља дуготрајан осјећај масноће, лагано је и фино, те је добра подлога другим препаратима. Посебно се препоручује за негу уморне, прерано остареле и осетљиве коже.

уља руже и коштица кајсије

УЉЕ РУЖЕ

Познато уље у анти­аге индустрији, као и у нези суве коже и коже склоне иритацији и црвенилу, јер смањује упалне процесе. Још једно уље које пружа природну заштиту од УВ зрачења и садржи велику концентрацију витамина Е. Једно је од оних која се на тржишту често налазе у рафинисаном облику, али на срећу током тог процеса ниво активних састојака не опада.

УЉЕ ПШЕНИЧНИХ КЛИЦА

Уље пшеничних клица је најбољи природни извор витамина Е, што га чини изванредним за негу свих типова коже. Посебно прија сувој кожи, препоручује се за превенцију старења, дубинску регенерацију коже и лечење иритација. Може се користити чисто или у мешавинама, а не смеју га користити само особе алергичне на пшеницу. Процењени природни заштитни фактор му је СПФ 20.

АРГАНОВО УЉЕ

Познато и као мароканско уље, једно је од најстабилнијих уља, а због високог садржаја витамина Е, посебно погодује сувој, зрелој и борама склоној кожи. Веома је ретко и драгоцено, јер је процес његовог добијања дуготрајан и тежак, а спроводи се још увек на традиционалан начин: арганови орашчићи се беру, разбијају каменом, затим мељу, а добијена смеђа паста се ручно гњечи како би се добило уље. За једну литру аргановог уља потребно је око 100 кг свежих плодова. И код нас се може наћи по нешто вишој цени, али је изузетно вредно у нези.

ОРАХОВО УЉЕ

Богато је витаминима и минералима, а препоручује се у борби против бора и за беспрекоран изглед зреле коже. Иако је масније структуре, његовом редовном применом могуће је решити се финих линија и бора на лицу. Предности ораховог уља свакако су и његова доступност и приступачна цена.

етерична уља за лице

ЕТЕРИЧНА УЉА
ЕУКАЛИПТУС

Једно је од најкориснијих етеричних уља у нези масне коже и коже склоне акнама. Потребна је посебна опрезност приликом дозирања због високог садржаја кетона.

БЕРГАМОТ

Плод укрштања крушколиког лимуна и севиљске наранџе – помаже код инфекција, чирева, херпеса, псоријазе, себореје, екцема, акни, масне, али и суве, испуцале коже. Етерично уље бергамота је фототоксично, па се препоручује опрез.

ПАЧУЛИ

Подстиче регенерацију коже, умирује је и влажи, па се користи за третирање испуцале, наборане, суве, упаљене, као и масне коже са проширеним порама. Помаже такође и код акни, ожиљака, опекотина, екцема, гљивичних инфекција.

ЖАЛФИЈА

Регулише производњу себума, те је погодно за негу свих типова коже, а поготово суве, атрофиране коже, ослабљеног везивног ткива. Веома моћно етерично уље, али због високог садржаја кетона потребан је опрез. Забрањено је користити га у трудноћи и током дојења.

ЛИМУН

Пријатног и свежег мириса, има веома широку примену у козметичкој индустрији. Корисно је у нези масне и акнозне коже, као и код росацее, херпеса, брадавица.  Фототоксично је.

ЛИМУНОВА ТРАВА

Снажан антисептик. Скупља проширене поре и доприноси лепшем изгледу коже.

ЛАВАНДА

Прија свим типовима коже и веома је распрострањено у употреби. Умирује и зацељује, а примену налази код акни, опекотина, рана, гљивичних стања, екцема, псоријазе, дерматитиса.

ЧАЈЕВАЦ

Етерично уље које се уз лаванду најчешће везује за ароматерапију, снажног је антивирусног и антибактеријског деловања. Корисно је у третирању акни, чирева, гљивичних обољења, херпеса, лишајева, брадавица.