Кулич: традиционални руски колач на вашој празничној трпези

Док је фарбање јаја у црвену боју обичај који је заступљен код свих хришћанских народа, припрема јела везаних за празник Христовог Васкрсења је свуда помало другачија и јединствена. Тако нам је пажњу привукао и руски кулич – слатки квасни хлеб у облику цилиндра.

 

ХЛЕБ ПРЕПУН СИМБОЛИКЕ

Овакав цилиндричан облик високе просфоре је најчешћи, па се пече у специјалним дубоким калупима. Обичај је да се меси на Велики четвртак и тада се намењује живима и мртвима, а пред сам Васкрс, на Велику суботу, освећује се. Освећен кулич симболизује Васкрсење и победу Исуса Христа над смрћу. Домаћица обично прави више хлепчића и намењује их за благостање и здравље себи, члановима породице, па чак и домаћим животињама.

Кулич је на васкршњој трпези Руса незаобилазан и једе се уз молитву за васкршњи доручак, а традиционално се прави од квалитетног брашна и уз додатак јечменог слада, затим путера, јаја, млека и обавезно квасца, јер он симболизује прелазак са Старог (у старозаветна времена се месио пресан бескваси хлеб), на Нови завет. Квасни хлеб има својство да расте, и као такав представља симбол живота, тј. самог Христа.

Од зачина се најчешће користе ванила, шафран, мускатни орах, куркума, а на крају се обавезно додају кандирано воће и суво грожђе.

Ми вам доносимо рецепт за овај слатки васкршњи хлеб који може украсити и вашу празничну трпезу, што ће посебно обрадовати најмлађе.

руски кулич

Фото: дело-вцуса.ру

 

РЕЦЕПТ ЗА КУЛИЧ –  ТРАДИЦИОНАЛНИ ВАСКРШЊИ ХЛЕБ

Најпре 100 г мешаног кандираног воћа и сувог грожђа потопите у воду којој сте додали 3 кашике коњака, па оставите да у њој одстоји око 10 минута. Након тог времена га извадите на папирни убрус и просушире.

Сада припремите 170 г путера и оставите га да омекша на собној температури. За то време у једној већој посуди помешајте 500 г финог просејаног белог брашна, прстохват соли, 1/2 кесице куркуме која ће тесту дати природну жуту боју, 100 г шећера, 1 ванилин шећер и 1 кесицу сувог прашка (12 г). Затим у 1,5 дл топлог млека растворите 200 г јечменог слада и остравите да се смлачи.

У припремљеној смеши од брашна направите удубљење у које ћете разбити два јајета, па уз додавање млаког млека са јечменим сладом замесити тесто, уз постепено додавање путера, водећи притом рачуна да се добро сједини са тестом.

По потреби можете додати још брашна, али да количина не пређе 100-150 г. На крају тесту додати кандирано воће и суво грожђе, пребацити га на побрашњену подлогу и месити још око 5 минута. Када сте добили тесто меке и глатке структуре, вратити га у посуду, прекрити провидном фолијом и кухињском крпом, па оставити око 50 минута да нарасте.

Након тога тесто поделите на три дела различите величине, обликујте га рукама и ставите у посуде или калупе у којима ће се пећи (потребно је да буду различитих величина), које сте претходно обложили пек-папиром. Руси кулич пеку у узаним и дубоким посудама.

Поново га оставите да прекривено одстоји око 30 минута, па у рерни коју сте загрејали на 180°Ц кулич пеците 40-50 минута (у зависности од рерне и количине теста). Након вађења, колач пажљиво извадите из калупа и оставите да се прохлади, а затим га можете преливати са белом шећерном глазуром и декорисати по жељи – јестивим мрвицама, желе бомбонама, шећерним цветићима… Како се глазура од шећера брзо стеже, потрудите се да будете брзи са украшавањем.

 

ШЕЋЕРНА ГЛАЗУРА

На шпорету растопите 250 шећера у 150 мл воде, па када прокључа наставите са кувањем 7-8 минута. Након тога склоните са ватре и одмах пребаците шерпу у којој се кувала у другу шерпу са хладном водом. Додајте 4 кашике сока од цеђеног лимуна и енергично мешајте док маса не постане бела.

НАПРАВИТЕ ТЕСТ

Пре скидања глазуре са ватре, уверите се да је заиста готова. Чисту кашику умочите у хладну воду и захватите са њом мало сирупа који ћете сипати на тањир. Ако се брзо стеже – глазура је спремна.

 

ВАРИЈАЦИЈЕ РЕЦЕПТА

Као и за свако јело, и за кулич постоје разне варијације оригиналног рецепта, а најчешће се односе на зачине и глазуру. Ако вам се овакав начин припреме глазуре чини компликованим, предлажемо да погледате видео прилог са мало измењеном варијантом која се не кува, а за коју ће вам бити потребни миксер, беланце, мало соли и шећер у праху. „Ресторанска“ верзија кулича, али нама и овако делује веома укусно.