Како направити добре фотографије – Савети из објектива стручњака

Хоби који ослобађа стреса, да, као и све ствари које радимо из љубави, али који се уз мало воље и труда и те како може претворити у добро плаћен посао или вам помоћи да унапредите тренутни. Наравно, говоримо о фотографији – најкреативнијем начину преношења порука. И било да вам је циљ да направите „један од оних“ профила на Инстаграму (знате већ, они што пратиоце броје хиљадама и одузимају дах бојама и кадровима) или се спремате за неке крупне подухвате, верујемо да ће вам ови савети стручњака за фотографију бити од помоћи.

 

добре фотографије

ОПАЖАЈТЕ ОКОЛИНУ

То је прва ствар која претходи доброј фотографији. Било где да се налази, добар фотограф увек осматра простор и погледом хвата занимљив кадар, па тек затим и објективом. Када га пронађете, покушајте да фотографишете тако што ћете се поигравати са осветљењем и променом углова.

ПРОНАЂИТЕ ФОКУС

Постоји ли неки детаљ, предмет, облик, боја… који су вам привукли пажњу? Одлично! Нека се нађу у фокусу ваше фотографије, а позадину замутите и ето вам уметничке фотографије. Назив за ову врсту фотографије је боке, што представља ефекат замућења позадине изван фокуса, а добија се када субјекат фотографишете светлосно јаким објективом и притом користите највећи отвор бленде. Да бисте повећали изгледе за постизање бокеа на фотографијама, повећајте удаљеност између субјекта и позадине.

КОМПОЗИЦИЈА И ПРАВИЛО ТРЕЋИНА

Ово вам помаже да субјекат истакнете на најбољи начин. Док посматрате екран вашег дигиталног апарата, само преко њега замислите мрежу која слику дели на девет једнаких делова: две хоризонталне и две вертикалне линије (неки апарати имају опцију да укључите мрежу, па не морате да је замишљате). Ово олакшава кадрирање, а уколико вам се најважнији елементи композиције нађу на местима пресецања линија, фотографија ће бити динамичнија, па самим тим и занимљивија.

фотографије - правило трећина

ПРАЗАН ПРОСТОР

Када фотографишете субјекат који је у покрету, у кадру оставите више простора на страни ка којој се креће. Фотографија са овом техником изгледа природније, а посматрач може да доживи кретање субјекта.

УМЕТНОСТ ЈЕ СЛОБОДА

Када то кажемо, звучи као да ова и многа друга правила можемо бацити низ воду, а није тако – то само значи да фотографија не сме бити оптерећена правилима. Технички савршене фотографије нису увек и добре, а убијате им спонтаност. Већ смо рекли, опажајте детаље, тражите лепоту у природи, у простору, а када је пронађете, шкљоцајте и шкљоцајте.

Барем данас није тешко бити изврстан фотограф. Дигитални фотоапарат и програм за обраду слика у коме ћете своје фотографије довести до савршенства, довољни су за почетак једног лепог хобија.