Чај у пет: Енглески краљевски обичај некада и сада

Културу испијања чаја углавном везујемо за Енглеску, али и за краљевску породицу и помало уштогљене манире. Истина, традиција поподневног чаја долази из Енглеске, али је ова култура високо развијена и у Азији, на Блиском Истоку, па и у другим земљама Европе.

чај у пет

ПРИВИЛЕГИЈА АРИСТОКРАТИЈЕ

Када се 1662. године краљ Чарлс ИИ венчао са португалском принцезом Катарином од Браганце, она је у мираз донела архипелаг поред индијског града Мумбаја и Тангера на крајњем северу Марока, али и дозволу Британцима да користе све луке у португалским колонијама у Африци, Азији и Америци, дајући тиме Енглеској и прва директна трговачка права на чај.

Краљичин утицај на популарност чаја у богатим друштвеним слојевима био је велик, јер обичај који је тада утврђен на двору почела је да опонаша и енглеска аристократија. Тиме је са „трона“ свргнуто национално пиће але, које је нека врста пива, а чај је до данас остао један од симбола енглеске културе.

чај у пет

КИНЕСКИ ПОРЦЕЛАН, ИНДИЈСКИ ЧАЈ, АЛИ ЕНГЛЕСКИ МАНИР

Током првих 200 година употребе чај је био привилегија више класе, због своје високе цене и тешке доступности, а оно што је целом свету познато као „чај у пет“ или обичај поподневног испијања чаја, установила је војвоткиња Ана Марија од Бедфорда и то сасвим случајно. Она је једног послеподнева, дакако, око пет часова, од своје слушкиње затражила прибор за припрему чаја, а шољица топлог чаја је кнегињи толико пријала да је закључила како је управо ово најбоље време за окрепљење у дугој паузи између доручка и ручка. Да, у то време служила су се само два оброка, а вечера је била онај обимнији. И тако је „чај у пет“ постао златно правило.

Али нешто у овој причи збуњује – кнегиња је тражила прибор како би сама припремила чај? О, да. Већ смо поменули да је чај у то време био изузетно скуп, па је било непримерено да послуга додирује скупоцене листове индијских биљака. Чај се чувао у кинеским теглама које су се износиле заједно са шољицама од кинеског порцелана и осталим прибором за његову припрему.

Како се кнегиња не би досађивала, убрзо је овај ритуал постао време за дружење са пријатељицама које би добијале позив на „чај у пет и угодну шетњу вртом“, а уједно и још један лаган оброк између доручка и вечере, јер су уз чај служене разне ђаконије које су се могле јести руком: мали сендвичи, хлепчићи са путером, колачићи… Па отуда и данашњи називи попут чајног пецива и чајног кекса.

Даме из високог друштва су овакве позиве радо прихватале, а чајанке су постале праве трач партије какве нам ни данас нису стране – с том разликом што су у оно време вођене у чипканим рукавицама и са шеширима за посебне прилике.

чај у пет

ШТА ЈЕ ОСТАЛО ОД ПОПОДНЕВНОГ ЧАЈА

Када је чај постао доступан и другим слојевима друштва, појавили су се термини „лоw теа“ и „хигх теа“ који су указивали на једну битну разлику. Први је служен на ниским салонским столовима у уобичајено време и као такав је остао симбол високог сталежа, док је други сервиран за трпезаријским столом у касним поподневним сатима, као замена за вечеру.

Класична чајанка тог времена данас није распрострањена међу Енглезима који радије посећују пабове и уживају у добром пиву, али култ „чаја у пет“ живи и даље, па ће вам домаћини у овој земљи радо приредити угођај када је посетите као туриста. Постоје разне понуде овог типа у склопу хотела и ресторана, али и шопинг молова.

Некад краљевски, данас комерцијализовани обичај – али, сложићете се, и даље једнако леп.