Контрол фрикови: Аждаје и како им стати на реп

Њима нема равних! Они све раде најбоље и због тога су „позвани“ да управљају туђим одлукама и поступцима, а ако им се супротставите, постају агресивни и настаје прави хаос. Хаос – ситуација у којој контрол фрикови најбоље пливају.

Како да препознате у свом окружењу људе који имају неконтролисану потребу да контролишу друге и одговорите адекватно на њихово понашање?

контрол фрикови

Секачи глава

Они често улазе у конфликтне ситуације које сами изазивају, јер само ако вас доведу до тачке кључања могу преузети контролу над вама. Било да је реч о вашем надређеном, колегама, сарадницима или имате ту невољу да живите са њима, удахните дубоко када крену у напад и потрудите се да по сваку цену останете смирени. Успоставите контакт очима и мирним гласом реците да је најбоље да разговор наставите касније када се дотична особа смири, а ви размислите.

Склони пројекцијама

Најгоре што можете да урадите је да почнете да се браните од напада. Контролишуће особе се боре са разним страховима, али оно што их спречава да схвате да су ти страхови у њима је склоност сталном пројектовању. Они не преиспитују себе, него одговорност за своје страхове (од грешака, неуспеха, преваре, одбацивања…) приписују спољним факторима. Контрол фрикови ће зато сву пажњу скренути на вас, не би ли вас довели у ситуацију да се браните и да се због тога осећате лоше.

Циљ им је да вас увере да са вашим начином размишљања или понашањем нешто није у реду, па ћете их лако препознати по томе што никада не показују жељу да се проблем, уколико заиста постоји, реши, него искључиво нападају и оптужују.

Из овакве ситуације можете изаћи као победник само ако у центар разговора вратите његову „главну звезду“. Како? Постављањем питања.

– Препустим ти да нешто урадиш сам и ти то урадиш лоше!
– Лоше? Можеш ли ми, молим те, прецизирати шта је овде лоше?

 

Контролишућа особа не воли да одговара на питања, па ћете на овај начин умањити њен утицај на вас.

контрол фрикови

Они не сарађују, они све раде сами

Свако од нас се бори са изазовом колико контроле над одређеним ситуацијама, у којима се свакодневно налазимо, треба применити: препустити одређени посао колеги, дати некоме већа овлашћења, у којој мери контролисати понашање детета и сл. Чини се да само контрол фрикови немају дилему – они ништа не препуштају случају. Једна од карактеристичних ситуација је када преузимају на себе туђа задужења, што пасивним људима често одговара. Али контролишуће особе то раде мотивисане својим страховима, и зато је битно знати да вам оне тиме не чине услугу, него вас ниподаштавају и сматрају недораслим одређеном задатку. „Ко ће, ако не ЈА“, „Нико то не може урадити добро као ЈА“… Сигурно су вам познате изјаве овог типа.

Ипак је могуће одупрети им се и то тако што ћете их „натерати“ да сарађују са вама. Одредите приоритете и захтевајте своје учешће у њиховом остваривању. То је ваше основно право које вам нико не може одузети, па када контролишућа особа покуша да вас гурне у страну, подсетите је на приоритете и значај сарадње, као и вашег личног ангажмана како би они били испуњени за општу добробит. Приметићете како надменост сплашњава, а поштовање расте.