Šta se doručkuje širom sveta (Foto & Recepti)

Znamo da vam nije uvek do kulinarisanja u ranim jutarnjim satima i da se ideje brzo istroše, zato smo zavirili u kuhinje drugih naroda i prenosimo vam šta jedu ljudi širom sveta za doručak. 

dorucak-u-svetu_1a

 

Primetno je da u evropskim zemljama preovladavaju tost, kroasani i druga peciva uz kafu, dok su jaja na oko i palačinke po svemu sudeći hrana koja spaja sve krajeve sveta.

KANADA – Omiljeni doručak Kanađana su pierogi – kuvane, pečene ili pržene beskvasne knedle, uglavnom punjene krompir pireom, kiselim kupusom, mlevenim mesom, sirom ili voćem. Pierogi su inače vrlo populrni i u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Rusiji, Ukrajini, Litvaniji i drugim zemljama, a po izgledu su vrlo slični raviolima.

AUSTRALIJA – Australijanci doručak baziraju na popularnom vedžemajt namazu. U pitanju je smeđa pasta od mešavine začina i povrća koju mažu na tost, a uz to jedu i dosta voća.

JAPAN – Šta kažete na tofu potopljen u soja sos? To je veoma rasprostranjen doručak u Japanu koji se služi zajedno sa ribom i pirinčem. Supa miso, povrće i omlet, takođe su zastupljeni u doručku Japanaca.

dorucak-u-svetu_2

ITALIJA – Većina Italijana dan započinje espresom i kroasanom sa džemom ili čokoladom. Da li su Italijani suviše zauzeti za obilan doručak ili se samo čuvaju za veliku picu i pastu koje ih čekaju za ručak, ne znamo, ali doručak obavljaju na putu do posla.

ŠVEDSKA – Doručak najčešće uključuje švedsku palačinku koja izgleda kao tanka pogača, pržena sa obe strane. Uglavnom se služi sa slatkim voćnim punjenjem. Sendvič sa ribom, hladnim jajima, sirom, majonezom i povrćem, takođe je popularan izbor.

POLJSKA – Tradicionalni poljski doručak podrazumeva omlet prekriven kolutovima kobasica, poznatiji kao jaježnica, a na tanjiru se obično nađu i dve palačinke od krompira.

MAROKO – Prva i najvažnija stvar u marokanskom doručku, ali i svim ostalim obrocima, jeste hleb. Desetine vrsta hleba. Jaja na oko su takođe nešto što u ovoj zemlji obožavaju na jutarnjoj trpezi, ali se ona ne služe kao u Evropi uz hrskavu slaninu ili kobasice. Umesto toga, obavezne su masline, puter i kozji sir. Drugo, u Maroku nema doručka bez neke vrste palačinki na stolu, a omiljene su one sa grizom, poznate pod nazivom bagir. To definitivno nisu obične palačinke, ni po izgledu, kao ni po pitanju ukusa. Ono što je jedinstveno kod njih su rupe koje se formiraju čim testo spustite na tiganj. To se dešava zbog kvasca, ali je potrebno i da testo bude tanko. Marokanske palačinke od griza se tradicionalno služe natopljene kombinacijom zagrejanog putera i meda i odličan su spoj. Možete ih isprobati uz naš recept.

marokanski

Recept za bagir

Pomešajte 2 kašičice tople vode sa 2½ kašičice aktivnog suvog kvasca i ostavite na 10 minuta dok smesa ne postane penasta. U jednoj većoj posudi pomešajte 2½ šolje svenamenskog brašna, 2½ šolje griza, 3 kašičice praška za pecivo, 2 kašičice šećera i 1/2  kašičice soli. Dobro promešati, pa dodati kvasac i još 3½ šolje tople vode. Napravite glatku smesu i ostavite 30 minuta u poklopljenoj činiji. Ako je testo previše gusto, imajte u vidu da se neće pojaviti rupe karakteristične za ovu palačinku.

Peći na zagrejanom i podmazanom tiganju samo sa jedne strane, oko 3-4 minuta dok se na površini ne formiraju rupice (za jednu palačinku je dovoljna 1/4 šolje testa). Za nadev rastopite puter i med i prelijte ga preko palačinki.

ISLAND – Tradicionalni doručak ovde je prilagođen mračnim i hladnim jutrima, pa je uobičajeno da se služi toplo jelo. To je uglavnom ovsena kaša posuta braon šećerom i suvim grožđem ili orasima. I jutra u Srbiji su nekad kao stvorena za toplu ovsenu kašu.

TAJLAND – Jelo koje ćete pronaći na gotovo svakoj tezgi je riba začinjena nanom i komadići svinjetine u slatkim začinima sa pirinčem. Na Tajlandu ćete primetiti da se ponuda za doručak ne razlikuje mnogo od one za ručak ili večeru, ali to nije ni bitno kada je sve odličnog ukusa.

dorucak-u-svetu_3

NEMAČKA – Sveže ispečen hleb, kobasice, lokalni sirevi, puter i džem uz kafu ili čaj, uobičajena je hrana koju Nemci preferiraju ujutru.

KOSTARIKA – Galo Pinto je naziv tradicionalnog doručka u ovoj zemlji. Sastoji se od crnog pasulja, pirinča, kiselog mleka i kukuruznih tortilja. Na tanjiru se često nađe i malo avokada ili hladnog mesa.

ŠPANIJA – Mnogi restorani u Španiji kao glavni doručak nude francuski baget sa paradajzom – Pan a la Catalana. Možete ga pripremiti i sami tako što ćete utrljati beli luk na francuski baget i prekriti svežim paradajzom, zatim preliti maslinovim uljem i posoliti. Na vrh možete staviti sir, kobasicu ili šunku. Veliki broj Španaca takođe za doručak jede ćurose (vrsta uštipaka) koje umaču u kafu ili toplu čokoladu, kao i tost sa margarinom.

spanija

ŠKOTSKA – Slično engleskom doručku, i Škoti jedu dosta jaku hranu na početku dana. Pored pržene slanine, kobasica i pasulja, u sklopu doručka se podrazumevaju i jaja na oko pripremljena na masti, kao i sarmice od jagnjećih iznutrica (Haggis): srce, jetra i loj samleveni sa lukom i dodatkom začina. Previše? Pređite na sledeću zemlju.

SAD – Pored nezaobilaznih žitarica i muslija u ceđenom soku od pomorandže, sa kojima veliki broj Amerikanaca započinje dan, u tipičan američki doručak spadaju i njihove čuvene palačinke prelivene javorovim sirupom i posute borovnicama, uz koje služe i nekoliko hrskavih komada slanine. Oni koji praktikuju težu hranu, često se opredeljuju za jaja na oko, slaninu i krompir.

dorucak-u-svetu_4

RUSIJAOladi su omiljeni doručak većine Rusa. Male debele palačinke prave se sa jogurtom ili kefirom, a poslužuju sa kiselom pavlakom ili u slatkoj verziji sa maslacem, medom i jabukama, kao i bobičastim voćem.

Recept za ruske palačinke sa jogurtom

Rastopite oko 20 g maslaca (nije obavezan, ali kada ga stavite u testo ono manje upije ulja tokom prženja), naspite 1/2 l jogurta i sačekajte da se zagreje. Sklonite sa vatre i dodajte 2 jajeta, 1/2 kašičice sode bikarbone, šećer i so po ukusu (ako želite slane, servirane sa prelivom od pavlake, izostavite šećer), pa mutite uz postepeno dodavanje brašna dok ne dobijete gustinu smese za palačinke. Zatim ostavite da odstoji 5-10 minuta. Dve kašike ulja naspite u tiganj i dobro zagrejte, pa pecite sa obe strane dok ne dobiju lepu boju. Pre svakog spuštanja testa u tiganj, naspite po kašiku ulja. Glavno kod oladi je da se one ne peku kao palačinke, nego prže na ulju i znatno su deblje.

Osim raznih preliva, i u testo možete dodavati suvo grožđe, rendane jabuke, bundevu i dr.